הפרעת קשב ובדיקת טובה

  אספנו חלק משאלות מטופלים והורים שהצטברו במהלך השנים בנוגע להפרע קשב, בדיקת הטובה והטיפול בריטלין:

  1. מה היא "הפרעת קשב וריכוז"?

  קשב וריכוז היא יכולת התלויה בגילו ההתפתחותי של הילד. עם השנים משתפרת יכולת הקשב והריכוז ומאפשרת לילד השתלבות במסגרות חינוכיות וקבוצה חברתית. "הפרעת קשב וריכוז"

  (ADD/ ADHD) היא אבחנה בה משתמשים קלינאים לסווג ילדים, מתבגרים ומבוגרים הסובלים מקשיים קשב ריכוז והתנהגות. מדובר במצב מולד התפתחותי בו המוח מעבד אינפורמציה לאט מדי ובאופן שאינו עקבי. בנוסף מתאפיינת ההפרעה גם בנטיה לאימפולסיביות כלומר בביצוע מעשים ללא תיכנון מספיק, לעיתים בעלי משמעות מכאיבה. כמחצית מן הילדים המאובחנים בהפרעת קשב וריכוז הם גם היפראקטיביים, אך כמחציתם אינם. עשויות לעלות בעיות בקריאה, בשליטה על כעס ותסכול, קלות בהסחת דעת, קושי בארגון וקושי להישאר ממוקד. לעיתים, אנשים עם ADHD משתעממים בקלות ועל כן מנסים לשמור את ערנותם על ידי היותם אקטיביים או שלחילופין הם מוצאים עצמם חולמים הרבה בהקיץ.

  בעוד שליותר משליש מהיחידים עם ADHD נלוות גם לקויות למידה, ADHD אינה לקויי למידה- אם כי הלמידה מושפעת מכך.

  כיום, איבחון הפרעת קשב וריכוז נעשית בתדירות גבוהה יותר לא רק הודות להכרה כי אין המרכיב ההיפראקטיבי חייב להיות נוכח, אלא גם הודות למשתנים אחרים. אנו מצויים בעידן בו הדרישות לעיבוד אינפורמציה בצורה מהירה היא הכרחית ועל כן היכולת הקוגניטיבית הזו נחוצה כבר מגיל צעיר- ועל כן בולטת יותר כשהיא חסרה. כיום אנו יודעים כי ילדים רבים אינם "עצלנים", "חסרי מוטיבציה" או "מתנהגים שלא כהלכה", אלא שהם בעלי ליקוי נוירולוגי (-או אחר) ושאבחון וטיפול נכון מאפשרים לא רק להתגבר עליו אלא גם לחיות איתו בשלום.

  2. האם הפרעת קשב היא גנטית?

  ישנו אספקט גנטי ברור להפרעת קשב וריכוז. נפוץ מאוד למצוא את ההפרעה ביותר מחבר משפחה אחד- אימא, אבא, דוד או חבר משפחה אחר.

  3. האם קיימות סיבות נוספות לסימפטומים הדומים להפרעת קשב וריכוז?

  בהחלט. למעשה, רוב הילדים המתקשים בבית הספר בעלי סימפטים דומים לאלה שתוארו אינם לוקים בהפרעה. ישנן מספיק סיבות לחוסר בקשב, כמו חוסר איזון הורמונלי, תרופות המשמשות לאלרגיות או התקפים, דיכאון, חרדה ושימוש בסמים. זו הסיבה לכך שיש חשיבות רבה להערכה קלינית מבוקרת ומדויקת בכל מקרה ומקרה.

  4. מדוע יש יותר בנים מבנות הלוקים בהפרעת קשב וריכוז?

  בעבר, נהוג היה לזהות הפרעת קשב וריכוז עם דגש על המרכיב ההיפראקטיבי, בעוד שרוב הבנים מקיימים את המרכיב הזה, רוב הבנות חסרות אותו ועל כן "פוספסו" ברוב האיבחונים. באמצעות השימוש באבחון ה T.O.V.A הממוחשב, אנו מעריכים כי הפרעת הקשב כנראה שכיחה באותה מידה בין בנים ובנות.

  5. האם ילדים יכולים "להירפא" מהפרעת קשב וריכוז?

  חלק מהילדים אינם מחלימים לחלוטין. בעבר האמינו כי הדבר אפשרי משום שהמרכיב ההיפראקטיבי הופחת משמעותית מהתמונה הקלינית הכוללת. אך התבססות על המרכיב ההיפראקטיבי בלבד באבחנת הפרעת קשב היא הנחה שגויה. עם זאת בחלק ניכר מהילדים חל שיפור בתופעות ההפרעה עם השנים.

  6. האם מבוגרים יכולים ללקות בהפרעת קשב וריכוז?

  כן. הפרעת הקשב והריכוז ממשיכה פעמים רבות לאורך חייו הבוגרים של אדם, גם אם לעיתים היא לובשת צורה מעט שונה, לרבות המרכיב ההתנהגותי.יש תת איבחון של הפרעה זו במבוגרים. אנו סבורים כי חלק מתאונות הדרכים ותאונות בכלל קשורות להפרעת קשב וריכוז.

  7. האם קשה לאבחן את ההפרעה?

  כן. ישנם גורמים העשויים להקשות על אבחון מדויק-

  א. כשליש מהלוקים בהפרעת קשב סובלים גם מליקוי למידה כלשהו (דיסלקציה, דיסקלקוליה וכך הלאה).

  ב. יחידים החסרים את המרכיב ההיפראקטיבי ובעלי אינטיליגנציה גבוהה עשויים לפצות על ההפרעה ולעבור בדיקות אבחוניות משום משהם מסוגלים לתפקד בצורה סבירה ואף נורמטיבית בלי להפריע לסביבתם, אם כי באופן זה מתפספס הפוטנציאל התפקודי הגבוה הטמון בהם.

  ג. שימוש במשקאות המכילים קפאין (קפה, תה, שוקולד, קוקה קולה), ניקוטין (עישון), שימוש בסמים- עשויים לטשטש את הסימפטומים של הרעת הקשב והריכוז.

  ד. בחלק מן המקרים, דיכאון, תכונות אובססיביות-כפייתיות והתנהגות עבריינית עשויים אף הם לטשטש את הסימפטומים של ההפרעה, מאחר ולהפרעות אלה יהיו עדויות דרמטיות יותר מהקושי הקוגניטיבי בהפרעת קשב וריכוז.

  8. האם חשוב לאבחן בגיל צעיר?

  בהחלט. יחידים שלא מקבלים טיפול ראוי להפרעת קשב הם בעלי סיכון לפתח מספר בעיות רציניות כתוצאה מהקושי שלהם להתקדם אקדמית, מקצועית או חברתית. דימוי עצמי נמוך ודיכאון הם בעיות נפוצות בקרב ילדים, בעיקר אלה ההיפראקטיביים, שעשויים להיות מרדנים, שליליים ובעלי בעיות התנהגותיות. שימוש יתר בחומרים כמו סמים, קפאין והתלות בטבק נפוצה בדרך כלל נפוצים בקרב אלה, אם הם אינם מקבלים טיפול.

  9. האם טיפול תרופתי הוא הטיפול היחיד?

  הטיפול התרופתי הוא אספקט טיפולי חשוב. נמצא, שרוב הילדים וההורים עם הפרעת קשב וריכוז מרוויחים מייעוץ מקצועי העוזר לניהול הקשב והארגון ההתנהגותי, סיוע רגשי ואף גישות טיפוליות חדשות כגון הביו-פידבק, אף הם יכולים לעזור. אך למרות כל זאת, בהרבה מן המקרים, הטיפול התרופתי נחוץ ואף הכרחי.

  10. האם העזרה הניתנת במסגרת בית הספר אינה מספיקה?

  ישנם דברים רבים שמורים יכולים לעשות על מנת לסייע לתלמיד בעל הפרעת הקשב והריכוז: התאמת ההוראה לדרך ולקצב הלימוד הספציפי של הילד, גודל הכיתה, בניית קשר תומך והכוונה נכונה. עם זאת, הסימפטומים ללא טיפול מתאים עשויים להמשיך להוות בעייה.

  11. איך אנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז יכולים לעזור לעצמם?

  רוב בעלי הפרעת הקשב והריכוז מפתחים דרכים שונות על מנת לפצות או להפחית מהבעיות. חלק מהמאמצים האלה עוזרים בעוד שחלק מרעים את הבעיה. ישנם כאלה המנסים לפצות על השעמום שלהם על ידי חיפוש פעילויות חדשות שהן מרגשות. אם הבעיה היא גרוי יתר והסחת דעת, הם יכולים לחפש סביבות שקטות הן פיסית והן ויזואלית. יש המצליחים להגיע לרגיעה חלקית כשהם מקבלים תרופות אנטי דכאוניות או אנטי חרדתיות, אך בעיות הקשב ממשיכות ללוות אותם עדיין. יחידים אימפולסיביים המתקשים בארגון עשויים להשתמש בטכניקות לניהול זמנים וניהול התנהגותי.

  לעיתים יחידים המחפשים חידוש ימצאו אותם בדרכים שאינן מקובלות כמו התמכרות לסמים או לאלכוהול על מנת להימנע מכאב, מתחושת הכשלון, התסכול וכך הלאה.

  12. מהם מבחני CPT ?

  מבחני ביצוע מהמשכיים (Continuous Performance Tests להלן CPT) משמשים כמבחני מדידה ממוחשבים המודדים משתני קשב ומשתנים רלוונטיים אחרים. בין אלה, בדיקת ה T.O.V.A היא בדיקה ממוחשבת המודדת את מהירות ודיוק האינפורמציה המעובדת. הנבחן צופה בצג או מאזין להוראות שמיעתיות משך זמן מסוים, ועליו להגיב כאשר הוא נדרש לכך ולחילופין להתאפק ולא להגיב כאשר הוא נדרש לכך. לאחר סיום האבחון, תוכנה סטטיסטית מנתחת את התוצאות על ידי השוואת ביצועו של הנבחן אל מול הביצוע של אוכלוסיה בת גילו ומינו שאינה לוקה בהפרעת קשב. שאר מבחני ה C.P.T משתמשים באותיות או מספרים ולכן אינם יכולים לבדל את אבחון הפרעת הקשב והריכוז מליקויי למידה. נקודה נוספת היא שרוב מבחני ה- CPT בוחנים רק יכולת ויזואלית בעוד שאבחון ה T.O.V.A יכול לבחון גם בעיית קשב שמיעתית. לבסוף, רוב מבחני ה- C.P.T אינם בעלי רגישות מספקת משום שאינם מתעדכנים כל שנה מחדש למול האוכלוסיה שאינה לוקה בהפרעה.

  13. מהי בדיקת טובה ולמה היא נחשבת יעילה כל כך?

  זו בדיקה ארוכה (עשרים דקות לכל שלב) על מנת לאבחן במדויק מאובחנים היכולים להתעלות על עצמם לזמן קצוב, מה שאינו מעיד על היומיום. מאחר ומדובר במבחן מעשי הדורש קשב לכל אורכו הוא מאבחן גם את בעלי הפרעת הקשב והריכוז ללא המרכיב ההיפראקטיבי. הבדיקה מאפשרת לבדוק במספר רב של מדדים השפעה תרופתית. בדיקה זו תוקפה על ידי פרופ' אפטר ופרופ' זלצמן על אוכלוסית ילדים ישראלים ונמצאה מתאימה.

  14. כיצד בדיקה ה-TOVA עובדת ?

  בבדיקה הויזואלית ישנו ריבוע לבן המהבהב על המסך כל שתי שניות למשך עשירית השנייה. על הנבחן ללחוץ על כפתור מיוחד כאשר הריבוע מופיע בחלק העליון של המסך. הנבחן אינו אמור ללחוץ על הכפתור פרט למקרה זה.

  בבדיקה השמיעתית, יש שימוש בשני צלילים במקום בצורות גיאומטריות, הצליל הגבוה אינו מסמן מטרה בעוד שהצליל הנמוך כן.

  המטרות מוצגות בצורה אקראית על המסך בעוד שהמחשב מתעד את מהירות ודיוק התגובות ומשווה אותן לעקומה הנורמלית. הבדיקה מתאימה לכל נבדק מגיל ארבע ואילך.

  15. מהן התרופות הממריצות (סטימולנטיות) ואיך הן עובדות?

  מדובר בתרופות סטימונטיות (ריטלין, LA, SR, קונצרטה) המעוררות חלקים מסוימים במוח והן בעלי חשיבות רבה לטיפול בהפרעת קשב וריכוז. כפי שכבר צוין, לבעלי הפרעת קשב וריכוז יש בעיות בשימור הריכוז עקב עיבוד איטי ולא יציב של אינפורמציה. התרופות מאיצות ומגבירות את מהירות פעילות עיבוד המוח, אך יש לזכור כי מינון התרופה חייב להיות מדויק כדי שיתבצע שינוי.

  16. איך אפשר לנבא בצורה הנכונה והמדויקת ביותר אם התרופה תעזור?

  הדרך הטובה ביותר היא להשוות שני אבחונים קליניים, כאשר האחד מתבצע ללא תרופה והשני לאחר נטילתה. התרופה מתגלית כיעילה אם תוצאות ביצוע המבחן השני משתפרות עד לכדי הגיען לרמת ביצוע נורמטיבית. המטרה אליה נשאף להגיע היא שהיחיד יצליח להגיע ליכולת התמקדות טובה יותר, לרמת קשב וריכוז גבוהה, להפחתת התסכולים וליכולת ארגון טובה יותר. בעזרת התרופה, המטופל אמור להצליח לתפקד טוב יותר הן מבחינה לימודית והן מבחינה חברתית. מכאן, מבחני הטוב"ה יעילים ביכולתם לאמוד את המינון התרופתי להסתגלות טובה יותר.

  17. האם התרופות הממריצות ממכרות?

  לא אם הן ניתנות במנות עליהן ממליץ הרופא המטפל. כמות המנה התרופתית משתנה מאחד לאחד ולאורך השנים. כיום ידוע כי מטופלים הזקוקים לתרופה ומקבלים אותה נוטים פחות להשתמש פחות בסמים ואלכוהול לעומת כאלה שלא טופלו.

  18. אם אני חושב שלילד שלי יש הפרעת קשב וריכוז- למי עלי לפנות?

  עליך לפנות לרופא מומחה בהפרעת קשב וריכוז שיוכל לתת לך את המענה המקיף ביותר ממקצוע הפסיכיאטריה של הילד, רפואת ילדים או נוירולוג ילדים.

  בדיקת TOVA הכוללת את שני החלקים ללא ועם ריטלין עולה 600 ש"ח. לתיאום הבדיקה נא להתקשר ל 03-6439976

  *לתשומת ליבכם המידע לעיל מבוסס על נסיונם המקצועי של המומחים העוסקים בתחום וניתן כשרות לציבור הגולשים באתר.

  אין להתייחס לכתוב כעצה רפואית. האינפורמציה המובאת להלן אינה באה כתחליף לבדיקה קלינית ע"י מומחה בתחום.